A Széll
Kálmán tér |
(A tér 1929 előtt névtelen közterület, neve 1929-től Széll Kálmán tér, 1951-től Moszkva tér, majd 2011-től ismét Széll Kálmán tér.)
A Széll Kálmán tér helyén a villamoshálózat kiépítésekor egy felhagyott téglagyár gödre volt, később teniszpálya és jégpálya volt itt. Mivel a gödör egy emelkedőben végződött a kiépített villamosvonal inkább megkerülte a mai csomópont helyét, és egy a mainál kisebb delta- és hurokvágány volt a Krisztina körút és a Szilágyi Erzsébet fasor találkozásánál.
A Széll Kálmán teret 1942. december 26-án adták át, a világháború alatt. A század elején is jártak tehervonatok az ún. Jobbparti körvasúton a Déli pályaudvartól, a Pálffy (Bem) tér érintésével Óbuda vasútállomás között a villamos és a mai HÉV vonalát érintve gőzvontatással. A '30-as években ezt üzemen kívül helyezték, de a második világháború alatt számoltak azzal, hogy ha az Északi összekötő vasúti híd kiesik, szükség teherforgalmat kell lebonyolítani a ezen az útvonalon. Emellett ezidőtájt, miután gumihiány miatt a közúti közlekedést korlátozták, a villamosra hatalmas teher nehézkedett a sok utas miatt. Ezért a viszonylatok egyszerűsítése és az egyenletes követési idő biztosítása végett a Körtér kiépítése mellett egy nagyméretű végállomást alakítottak ki Észak-Budán is, ahol mindegyik irányból hurokvágányon meg lehetett fordítani a szerelvényeket; emellett minden irányba közvetlen átmenetet biztosított. A teherszállítás eshetőségére pedig a Széna tér és a Krisztina körút között úgy alakították ki a vonalat, hogy a tehervonatok is közlekedhessenek erre. Ekkor alakították ki az alagutat is.
A háború után valóban folyt teherszállítás erre, pl. a dorogi szenet
erre hozták a fővárosba, de a Kisrókus utcai Ganz iparvágányokat is
erre
szolgálták ki egészen a legutóbbi időkig. Kisebb átalakításokkal a tér
így nézett ki a '90-es évek elejéig, amikorra már az egymást kerülgető
hurokvágányok rég feleslegessé váltak a kétirányú kocsik miatt, és
átépítették
egyszerűbb vágányhálózatúra. A ma is látható állapot forgalomba
helyezésére
1990. szeptember 17-én került sor.
Vissza az elejére
Vissza a kezdőlapra